Zagrożenie życia i zdrowia osób bezdomnych w okresie niskich temperatur
Obecnie odczuwamy coraz większy chłód, zwłaszcza nocą, gdy temperatura często spada poniżej zera. Te warunki atmosferyczne mogą stanowić szczególną groźbę dla osób pozbawionych dachu nad głową. W sezonie jesienno-zimowym wiele z nich traci życie na skutek wychłodzenia organizmu.
W takich okolicznościach, nie pozostańmy obojętni. Zgłaszajmy każdą sytuację, która może zagrażać życiu i zdrowiu innych, zwłaszcza osób narażonych na wychłodzenie. Możemy to uczynić dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – platformy stworzonej przez Policję.
Na przestrzeni każdego roku, służby policyjne systematycznie monitorują miejsca potencjalnego schronienia dla osób bezdomnych. Razem z innymi instytucjami oraz służbami, policjanci ze wzmożoną uwagą kontrolują pustostany, altanki ogrodowe czy klatki schodowe – miejsca, które najczęściej pełnią rolę tymczasowego schronienia dla tych, którzy próbują uchronić się przed zimnem. Jest to o tyle istotne, że niskie temperatury stanowią zagrożenie nie tylko dla osób bezdomnych, ale także dla samotnych seniorów, jak również osób nietrzeźwych, które z jakiegoś powodu przebywają poza domem i są narażone na wychłodzenie organizmu.