Nysa obchodziła Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Z tej okazji przedstawiciele miasta Nysa spotkali, aby uczcić pamięć ofiar tragicznych wydarzeń. Symbolicznie zapalono znicze i wygłoszono przemówienie.
Wczoraj w naszym mieście obchodzone było ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku święto „Dzień Pamięci Ofiar Katyńskiej”. Z tej okazji władze miasta zgromadziły się w parku Matki Bożej Bolesnej w Nysie przy obelisku poświęconym ofiarom tejże zbrodni. Delegacja złożyła kwiaty i symbolicznie zapaliła znicze. Odmówiono również modlitwę.
Data 13 kwietnia 1943 roku związana jest z ogłoszeniem przez niemieckie radio wstrząsającej wiadomości. Informacja ta związana była z odnalezieniem masowego grobu w Katyniu. Grobu, w którym znajdowały się ciała oficerów Wojska Polskiego. Wszyscy zostali zabici przez polityczną policję zwaną NKWD, która została powołana do życia przez Lenina.
Wskazany dzień obchodzony jest przez naszych obywateli każdego roku w licznych miastach. Z tej okazji składa się wieńce, zapala znicze przy miejscach upamiętniających poległe ofiary. Odprawiane są także msze święte za ofiary tamtych strasznych wydarzeń. W naszym kraju powołana została także Polska Fundacja Katyńska, która wprowadziła ustanowione wyróżnienie w postaci „Medalu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” za szczególną zasługę w wyjaśnieniu prawdy tamtych wydarzeń.
Ten szczególny dzień wiąże się z kolejnymi tragicznymi wydarzeniami
W 2010 roku (10 kwietnia) z okazji zbliżających się Światowych Obchodów Pamięci Ofiar Katyńskich wiele przedstawicieli polskiego rządu wraz z Prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim i jego żoną udali się do Katynia. Chwilę później całą Polską wstrząsnęła informacja o rozbiciu się samolotu z członkami rządu pod Smoleńskiem w pobliżu Katynia. Wszyscy znajdujący się na pokładzie zginęli.
Tym samym nasz rząd stracił wówczas najważniejszych członków. Początkowo w tę wiadomość nikt nie chciał uwierzyć. Jednak prawda okazała się tragiczna. Uroczystość została natychmiastowo odwołana. Wszystkie tragiczne wydarzenia związane z Katyniem mogą sugerować, że jest to miejsce przeklęte. Na zawsze będzie już kojarzone z masowymi zbrodniami ludności.
Ponadto z okazji upamiętnienia symbolicznego dnia 13 kwietnia od 2008 roku w Warszawie realizowany jest tzw. Katyński Marsz Cieni. Za jego realizację odpowiada Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”. Z kolei Poczta Polska z okazji upamiętnienia 70-lecia tragicznych wydarzeń katyńskich wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy.