Nysa – turystyczna perła Opolszczyzny
Nysa to niewątpliwie przepiękne miasto. Od wielu lat na podbój miasta z aparatami fotograficznymi przybywają liczni turyści, którzy zakochali się w naszym mieście.
Nysa stanowi ważny punkt pod względem edukacyjnym, kulturalnym i turystycznym na terenie województwa opolskiego. Miasto leży nad rzeką Nysa, której zawdzięcza swoją nazwę. Na przestrzeni wieków zyskała wiele obiektów, które dziś są cennymi zabytkami miasta i nadają mu niepowtarzalnego klimatu. W dawnych czasach Nysa określana była mianem „Śląskiego Rzymu”, dzięki czemu wzbudzała zainteresowanie przybyszów z innych ziem. Swoją wyjątkową infrastrukturę zawdzięcza dawnym władcom, w szczególności Bolesławowi Krzywoustemu.
Nysa poszczycić może się przepięknym Rynkiem, który czaruje magią niepowtarzalnego klimatu. Uroku dodaje wyróżniająca się Bazylika, która powstała w XII wieku. Ta monumentalna budowla w 2011 roku została uznana za pomnik historii. Fani historii koniecznie powinni odwiedzić takie obiekty jak Bastion św. Jadwigi, Dom Wagi Miejskiej, Pomnik Józefa Piłsudskiego czy też Piękną Studnię. Bastion św. Jadwigi na przestrzeni wieków pełnił ważną funkcję w mieście. Służył jako miejsce, w którym przygotowywano amunicję w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie. Był także więzieniem, w którym przetrzymywano francuskich jeńców. W późniejszych latach był klasztorem. Aktualnie jest miejscem atrakcji turystycznej, punktem informacji oraz licznych wydarzeń kulturalnych. W budynku znajduje się sklep z turystycznymi pamiątkami. Kolejnym zabytkiem, któremu warto poświęcić więcej uwagi jest Dom Wagi Miejskiej, ufundowany przez biskupa Jana Sitscha. Dawniej była to siedziba zarządu administracyjnego księstwa biskupiego, a także izba miar i wag. Dom Wagi Miejskiej zbudowany został w stylu renesansowym, z elementami polichromii oraz rzeźbą Lustitii. Piękna Studnia to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania. Swoją niepowtarzalność zawdzięcza barokowej kutej kracie. Pokrycie miało pełnić funkcję ochronną przed zatruciem ze strony Szwedów. Zaprojektowana została przez Wilhelma Hellewega i ufundowana przez ówczesnego Burmistrza Nysy Kaspar’a Naas’a. Studnia służyła lokalnym mieszkańcom, aż do końca XIX w. Była często remontowana.
Ponadto ważną atrakcją turystyczną w mieście jest Jezioro Nyskie, nad którym mieszkańcy miasta z przyjemnością spędzają wolny czas. Akwen to także miejsce dla miłośników żeglarstwa. Odbywały się tutaj ważne wydarzenia takie jak m.in. Mistrzostwa Europy Skuterów Wodnych oraz popularny Festiwal Ognia i Wody. Turystycznych atrakcji nie brakuje także pośród pięknej przyrody, gdzie ukrytych jest kilkanaście fortów. Wolny czas można spędzić także na najnowocześniejszym kąpielisku w regionie.
Miasto i okolice można zwiedzać wybierając jeden z zaproponowanych szlaków turystycznych. Wyróżniamy m.in. szlak czarownic po czesko-polskim pograniczu, szlak Saara-Śląsk, szlak „Kopernikowski”, wodny szlak Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.
Do zobaczenia w Nysie!