Powrót do przeszłości
Poznaj historię Nysy wyruszając w podróż do przeszłości. Nasze miasto jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Korzenie miasta sięgają średniowiecza.
Nysa to miasto o długiej historii, które wielokrotnie było niszczone i dotknięte przez wojny. Zawsze jednak podnosiło się z przeżytych katastrof i na nowo rozkwitało swoim blaskiem. Dziś przyjrzymy się czasom średniowiecza.
Nysa lokację uzyskała w 1223 roku na prawie flamandzkim. W 1308 roku została przeniesiona na prawo magdeburskie. Początkowo nasze miasto było określane różnymi nazwami takimi jak: Nise, Neise, Neysse. W 991 r. kronikarz „Kosmas z Pragi” w Kronice Czechów wymienił miasto pod nazwą Niżą. Ta sama nazwa wystąpiła także w dokumencie spisanym przez cesarza rzymskiego Ottona III z 1000 roku.
Według zapisów historycznych i badań archeologicznych prawdopodobieństwo istnienia osady na tutejszych ziemiach określa się na okres średniowiecza, a dokładniej X wiek. Uznaje się, że Nysa została założona przez Bolesława Krzywoustego. Po latach na tutejszych ziemiach utworzono biskupie księstwo nysko – otmuchowskie, które rosło w siłę i powiększało swój zasięg terytorialny oraz ludnościowy. Nysa stała się jego stolicą oraz miastem stołecznym księstwa nyskiego za sprawą Henryka Probusa. Przez wiele lat kwitło życiem, rozrastało się i posiadało własne prawa. 18 marca 1428 roku doszło do bitwy pod Nysą. Do walki stanęły wojska husyckie i wojska śląskie. Nasi rodacy przegrali, a znaczne obszary Śląska zostały zdominowane przez wrogów. Pomimo tego faktu miasto wciąż rozwijało się.
Dogodne umiejscowienie Nysy sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. Miasto zlokalizowane było na przecięciu szlaków handlowych, które swoimi drogami prowadziły do innych miejscowości takich jak: Praga, Kłodzko, Opole, Kraków. W mieście królowały handel i rzemiosło. Organizowane były dwa targi w dniach św. Jakuba i św. Agnieszki. Do miasta przyjeżdżali liczni kupcy z dalekich stron: Austrii, Węgier, Moraw, Czech. Nysa posiadała takie przywileje jak prawo bicia własnej monety. Ten fakt znacząco podnosił prestiż i sławę miastu. Nadawane kolejne przywileje gospodarcze i prawne sprawiły, że Nysa zyskała status poważnego importera soli i wina z Węgier oraz Nadrenii. Nysa uznawana była za jedno z najbogatszych miast Śląskich.
Historię miasta można poznać zagłębiając się w literaturę tematyczną, ale także można wyruszyć na wycieczkę zapoznawczą po okolicach. Ciekawą informacją jest fakt, że zwiedzając Nysę można skorzystać z przyjaznego udogodnienia, które przygotowało miasto. W Nysie umieszczono dziesięć tabliczek informacyjnych zatytułowanych nazwą „Poznaj historię”. Tabliczki zlokalizowane zostały obok często odwiedzanych zabytków miasta takich jak: Bastion św. Jadwigi, przy pomniku Józefa Piłsudskiego, Fontannie Trytona, przy Bramie Wrocławskiej. Tabliczki są proste w obsłudze. Do skorzystania z nich i odsłuchania historii miejsca, należy skorzystać ze smartfona. Po zeskanowaniu kodu znajdującego się na tabliczce, na ekranie telefonu pojawi się strona internetowa z pełnymi informacjami dotyczącego miejsca, o którym chcemy dowiedzieć się czegoś więcej. Obsługa jest prosta. Serdecznie polecamy!
Historia miasta Nysa jest bardzo obszerna, dlatego poświęcimy jej więcej uwagi i wrócimy do niej w kolejnych artykułach. Wyczekujcie kolejnych publikacji o nazwie „Powrót do przeszłości”. W kolejnych artykułach skupimy się na XVI – XX wieku, a następnie II wojnie światowej, Polsce Ludowej oraz III Rzeczpospolitej.