Zakład Ubezpieczeń Społecznych zauważa wzrost cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), liczba obcokrajowców, którzy założyli nie-rolniczą działalność gospodarczą w Polsce i regularnie opłacają składki ZUS, osiągnęła prawie 58 tys. osób. Opolszczyzna jest regionem, który szczególnie wyraźnie wpisuje się w ten trend, z ponad 830 cudzoziemców prowadzących własny biznes i płacących składki ubezpieczeniowe.
Odnotowano dynamiczny wzrost liczby osób o obywatelstwie innym niż polskie, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Pod koniec poprzedniego roku, ZUS posiadał informacje o ponad 46 tys. takich osób. Obecnie liczba obcokrajowców zapisanych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zbliża się do 58 tys.
Więcej niż połowa cudzoziemców płacących składki ZUS za prowadzenie działalności gospodarczej ma obywatelstwo ukraińskie – to niemal 30,8 tys. płatników składki. Kolejną znaczącą grupę stanowią obywatele Białorusi, z ponad 11 tys. osób w statystykach ZUS. Trzecie miejsce na podium zajmują obywatele Wietnamu, których jest 1175 – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.
W tym roku wiosną, składki w ZUS opłacały osoby posiadające paszporty z około 200 krajów. Setki osób posiadają paszport amerykański, armeński, brytyjski, bułgarski, francuski, hiszpański, holenderski, niemiecki, rumuński lub włoski. Dane z województwa opolskiego potwierdzają rosnący trend cudzoziemców zakładających własne firmy w Polsce. „Kilka miesięcy temu opolski oddział zarejestrował 662 osoby z deklarowanym obywatelstwem innym niż polskie. Teraz mamy 831 takich deklaracji w tym regionie. Podobnie jak w przypadku danych krajowych, większość stanowią obywatele Ukrainy – ponad 580 osób” – wyjaśnia Sebastian Szczurek.