Co warto zobaczyć w Nysie?
Niebanalne miasto z równie nieprzeciętną historią. Świadczą o tym chociażby niezliczone zabytki. To zdecydowanie raj dla fanów historii. Zapraszamy do Nysy!
Nysa to niewątpliwie jedno z najbardziej uroczych miast, które jest położone w województwie opolskim. Należy do trójki największych miejscowości w wskazanym województwie. Dawniej przez wiele lat Nysa była stolicą Księstwa Nyskiego. Z tego względu ma niezwykle ciekawą historię, skrywa w sobie wiele tajemnic i zakątków zapierających dech w piersi. Na wyjątkowość tego miejsca wpływają przede wszystkim zabytkowe obiekty, które kształtują przepiękną zabudowę tego miasta. Nysa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo bogatą architekturą sakralną. Dopełnieniem jest malowniczy krajobraz, który zdobią jeziora oraz góry. Nysa nazywana jest nawet „Śląskim Rzymem”. Nic w tym dziwnego, ponieważ na przełomie wieków była wielokrotnie niszczona przez wojny i katastrofy, a następnie odbudowywana. Dzisiaj ponownie świeci niezwykłym blaskiem i wabi turystów z całej Polski. Zdecydowanie Nysa jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w kraju, którą warto zobaczyć. Wyruszając na wycieczkę do Nysy koniecznie trzeba zabrać ze sobą aparat, żeby uwiecznić pamiątkowe zdjęcia.
Miejsca, które warto zobaczyć w Nysie.
Co w takim razie warto zobaczyć w Nysie? Gdzie się udać? Podpowiadamy jakie zabytki powinny znaleźć się na podróżniczej mapie każdego turysty wyruszającego na wizytę do Nysy. Wśród zabytków, które trzeba koniecznie zobaczyć znajdują się na pewno: Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy; Dzwonnica przy bazylice pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki; Skarbiec św. Jakuba; Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny; Kościół Jerozolimski pod wezwaniem Świętego Krzyża; Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Rocha i św. Sebastiana; Stare Miasto; Pałac Biskupi w Nysie; Wieża Bramy Wrocławskiej; Wieża Bramy Ziębickiej; Twierdza; Studia w Nysie. To tylko wybrane punkty, które warto odwiedzić w Nysie. W tym mieście magicznych i nietuzinkowych miejsc jest zdecydowanie dużo więcej! Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym miejscom w Nysie.
Stare Miasto i Rynek – atrakcyjnym miejscem w Nysie.
Stare Miasto i Rynek to zdecydowanie jedno z najbardziej ulubionych miejsc mieszkańców miasta Nysa. Można tutaj spotkać wielu tubylców, którzy kochają na nim spacerować i gawędzić. To także miejsce, w którym znajdują się atrakcyjne restauracje i kawiarnie, w których można miło spędzić czas z przyjaciółmi. Cechą charakterystyczną rynku są malownicze, secesyjne kamienice. Powstały one na początku XIX wieku. Wyróżniają się barwnymi kolorami i wykończone są roślinnymi zdobieniami. Wszystkie kamienice zostały odrestaurowane co dodatkowo nadaje im wdzięku i cieszy oko turystów przybywających do Nysy. Jeżeli odwiedzamy Nysę koniecznie trzeba się udać w to miejsce.
Jeżeli odwiedzamy Rynek, naprawdę warto zobaczyć Piękną Studnię w Nysie.
Studnia została zachowana w idealnym stanie do dziś. Według podań historycznych jej odsłonięcie miało się wydarzyć 15 września 1686 roku. Nazywana jest „piękną” ze względu na swoją bogatą dekorację. Na pierwszy rzut oka wysuwa się krata chroniąca głębinę studni. Studnia zachwyca swoim niebanalnym i niejednolitym stylem. Dzieło łączy w sobie elementy architektury barokowej, renesansowej oraz gotyckiej. Charakteryzuje się bogatymi zdobieniami oraz różnymi motywami. Dekorują ją przede wszystkim zdobienia roślinne. Posiada także linearne ornamenty. Na jej wierzchołku znajduje się złoty podwójny orzeł Habsburgów. Krata została stworzona przez artystę – rzemieślnika Wilhelma Hellewega. Cembrowina wykonana została z marmuru i zdobią ją głowy aniołów oraz smoków. Posiada 7 metrów głębokości. Studnia służyła mieszkańcom Nysy, aż do 1880 roku. Dzisiaj już nikt nie czerpie z niej wody. Jest jednym z najcenniejszych zabytków w mieście Nysa. Uważa się, że jest arcydziełem sztuki kowalskiej.
Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy. Koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Nysie!
Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków w Nysie. Budowla jest bardzo reprezentacyjna i olbrzymia. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce przybywając do Nysy. Bazylika jest największą świątynią w całym mieście. Budowla otrzymała tytuł bazyliki w 2009 roku. Ponadto jest to również „Pomnik historii” uznany w 2011 roku. We wnętrzu bazyliki pochowani są biskupi m.in. Jakub Salzy, Baltazar z Promnicy, Kasper z Łagowa, Wincenty Hortensius, Fryderyk von Hessen, Marcin Gertsmann, Jan Sicz, Sebastian Rostock. Świątynia charakteryzuje się niebanalną architekturą, która góruje nad miastem. Wnętrze zdobią przepiękne witraże, rzeźby, obrazy, tablice pamiątkowe, rzemiosło artystyczne, sarkofagi, epitafia, relikwiarze, mauzolea oraz boczne kaplice. W świątyni znajduje się, aż szesnaście kaplic o charakterze gotyckim, do których można zaliczyć: Kaplicę Wniebowzięcia NPM, Kaplicę św. Jakuba, Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, Kaplicę Bracką, Kaplicę Matki Boskiej Szkaplerznej, Kaplicę Matki Boskiej Różańcowej, Kaplicę św. Jana Chrzciciela, Kaplicę św. Krzyża, Kaplicę świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kaplicę Ogrójcową, Kaplicę Wincentego Hortensiusa. Ilość kaplic i ich wnętrze robi ogromne wrażenie pośród przybyłych turystów. Dużą uwagę przykuwa również Ołtarz Główny w świątyni. Ołtarz zdobią rzeźby postaci ukrzyżowanego Jezusa, Marii Magdaleny klęczącej u stóp Jezusa Chrystusa, Matki Bożej oraz św. Jana Ewangelisty. Bazylika jest z pewnością miejscem, które warto zobaczyć w Nysie.
Dzwonnica przy Bazylice pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki.
Zwiedzając bazylikę koniecznie trzeba również zobaczyć będąc w Nysie położoną tuż obok dzwonnicę. To późnogotycka wieża. Budowla budzi szerokie zainteresowanie, ponieważ jest jedną z nielicznych pochodzących z okresu średniowiecza, które zostały ocalałe na ziemiach Polski. Zdecydowanie jest to również jeden z najcenniejszych zabytków Nysy. Obiekt posiada 43 metry wysokości. Dawniej na poszczególnych piętrach dzwonnicy wisiały dzwony w tym np. „Święty Jakub”, „Święta Anna”, „Matura”, „Nowa Matura”, „Dzwon Chrystusa Króla”, „Dzwon zamarłych”, „Święty Franciszek”, „Dzwon Jadwigi”, „Święta Barbara”, Święty Józef”, „Święty Jacek”, „Anioł Stróż”, „Święta Agnieszka”. Aktualnie w wieży pozostał dzwon zatytułowany jako „Święty Maciej”. Łącznie w wieży występuje dziewięć dzwonów oraz jeden zegar z kurantem. Dzwonnica jest bardzo atrakcyjnym punktem do zwiedzenia, ponieważ na jej pierwszych trzech kondygnacjach znajduje się galeria. Zainteresowane osoby mogą zobaczyć wystawę tzw. „Skarbu św. Jakuba”. W jej skład wchodzą przedmioty sztuki złotniczej, a także meble, ornaty oraz inne wyroby związane z tematyką religijną. Ponadto wieża jest zdobiona przez tablice okolicznościowe oraz pamiątkowe. Obiekt jest systematycznie remontowany co dodatkowo wpływa na pozytywny odbiór tej budowli. Zdecydowanie polecamy wizytę w tej jedynej w swoim rodzaju nyskiej dzwonnicy! Jest to miejsce konieczne do odwiedzenia w Nysie.
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja w Nysie.
To zabytkowy kościół parafialny, który wzniesiony został w XVIII wieku. Kościół tego samego wezwania posiadał bogatą historię i pierwsze wzmianki o nim występowały już w 1240 roku. W 1477 roku decyzją wpływowego biskupa Rudolfa von Rüdesheim została do niego przeniesiona siedziba kanoników pochodzących z Otmuchowa. Z tego względu świątynia zyskała kolejnego patrona św. Mikołaja. Kościół został zburzony w 1663 roku ze względu na przeprowadzaną w mieście modernizację murów obronnych. Aktualny budynek kościoła został wybudowany w 1770 roku i co istotne został położony w zupełnie innym miejscu niż jego poprzednik. Niemniej jednak nadano mu to samo wezwanie. We wnętrzu budowli można zobaczyć wiele elementów klasycystycznych. Głównie na ambonie oraz na bocznych ołtarzach. Poza tym odwiedzający kościół zobaczą w nim wiele artystycznych rzeźb , które zostały wykonane przez lokalnego złotnika Henryka Leopolda Liebera. Ponadto w kościele znajduje się co najmniej kilka obrazów pochodzących z epoki baroku. Kościół znajduje się w południowej części miasta. Z całą pewnością jest miejsce warte odwiedzenia w Nysie.
Kościół Jerozolimski pod wezwaniem Świętego Krzyża. Liczne kościoły w Nysie wzbudzają zachwyt wśród przybyłych do tego miejsca turystów. Zdecydowanie kościoły to zabytki, które trzeba odwiedzić w Nysie.
Świątynia znajduje się przy ulicy Mieczysława 1 w Nysie obok cmentarza na małym wzniesieniu. Budowla powstała ku czci męki Zbawiciela. Msze święte realizowane są w nim sporadycznie. Ten urzekający kościółek jest trudny do jednoznacznej definicji pod kątem architektonicznym. Łączy w sobie elementy późnorenesansowe, gotyckie, a także barokowe. Dawniej w tym samym miejscu znajdowała się kapliczka wykonana z drewna, która powstała w 1341 roku. Miejsce to było miejscem kultu i przybywały do niej liczne pielgrzymki. Po zburzeniu budowli powstała na jej miejscu nowa świątynia, której konsekrację datuje się na 1639 rok. Ciekawym faktem jest, że w porównaniu do innych kościołów wybudowanych głównie dzięki fundatorom wskazany kościół powstał dzięki składkom mieszkańców Nysy. Na przestrzeni wieków świątynia była odnawiana, dlatego do dziś zachowała się w bardzo dobrym stanie.
Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Rocha i św. Sebastiana to ciekawy zabytek w Nysie.
Kościół ze względu na swoją nieprzeciętność jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Nysie. Budynek nie był już dawno modernizowany i grozi zawaleniem. Jednak jego zewnętrzna architektura i historia wciąż wzbudzają wśród turystów spore zainteresowanie. W szczególności wśród fanów historii. Pomimo ruiny wciąż uznawany jest za cenny zabytek miasta. Powstał na planie krzyża i pochodzi z epoki późnego renesansu. W środku znajdują się wartościowe dzieła sztuki, w tym rzeźba oraz obraz św. Rocha. Budynek znajduje przy Alei Wojska Polskiego w Nysie. Świątynia wchodzi w skład parafii św. Elżbiety w Nysie. Według podawanych informacji aktualnie nie są w nim przeprowadzane msze święte. Historia podaje, że niegdyś w Nysie szalała epidemia, która pochłonęła mnóstwo ofiar. W celu okazania czci pamięci po zmarłych w konsekwencji panującej zarazy zainicjowano „pustelnika”, który bezustannie modlił się za dusze zmarłych. Pustelnia znajdowała się tuż obok kościoła. W wyniku choroby zakaźnej oraz głodu zmarło wówczas dwie trzecie ludności miasta. Obecny kościół stoi na dawnym obszarze, w którym umieszczano namioty z poważnie chorymi ludźmi. Legenda głosi, że w wyniku grupy ludzi, która udała się na pielgrzymkę do pobliskiej innej świątyni pod wezwaniem Świętego Rocha epidemia wkrótce ustała.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nysie.
Jest to niewielki kościół, który od lat urzeka turystów. Wiele lat temu należał do jezuitów, dzisiaj przynależy do parafii św. Jakuba. Świątynia znajduje się przy ulicy Celnej, bardzo blisko skrzyżowania wraz z ulicą Moniuszki w Nysie. W kościółku można zobaczyć kilka rzeźb świętych postaci jak np. św. Józefa, św. Jana, św. Ignacego, św. Jakuba, św. Joachima, św. Stanisława Kostki, św. Alojzego, św. Jana Nepomucena. Ponadto znajdują się w nim dwa obrazy pochodzące z czasów baroku. Obrazy przedstawiają nawiedzenie św. Elżbiety oraz ukoronowanie Matki Bożej w niebie. Duże zaciekawienie wzbudzają również żelazne drzwi do zakrystii pochodzące z przełomu XV/XVI wieku. W kościele znajduje się także kamienny portal gotycki z XIV wieku. Kościół był ufundowany przez zamożną mieszczankę w 1372 roku. Fundatorką budowli była Anna, która była wówczas wdową po słynnym w regionie Hanco Isenecherze. W tamtych czasach obiekt był niewielką kaplicą, która otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Następnie około 1434 roku budowla została rozbudowana i ostatecznie zyskała miano kościoła. Od 1624 roku zarządzali nią jezuici, następnie nyskie bractwa religijne. Żaden turysta nie może przeoczyć tego miejsca! To jedna z najpopularniejszych atrakcji w Nysie.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie.
Jak się okazuje w Nysie znajduje się drugi kościół bardzo podobnego wezwania. Ten budynek sakralny jest zdecydowanie większy od Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nysie, ale również przynależy do parafii św. Jakuba. Na ścianach świątyni znajdują się wielobarwne malowane ozdoby, które stworzone zostały przez Karola Dankwarta. Według zapisów historycznych miał on je zrealizować w 1689 roku. Głównym motywem przedstawionych ściennych obrazów są sceny ukazujące Matkę Boską z Dzieciątkiem, Wniebowzięcia, Matki Boskiej jako Królowej Proroków, Niepokalanego Poczęcia, życie Jezusa oraz Matki Boskiej. Poza przepięknymi freskami we wnętrzu świątyni znajduje się również godny uwagi ołtarz, konfesjonały oraz ambona. Wskazane elementy cechują się stylem późnobarokowym.
Carolinum – miejsce, które trzeba zobaczyć w Nysie.
Carolinum znajduje się przy ulicy Jana III Sobieskiego 2 w Nysie. Carolinum to budynek placówki edukacyjnej. Powstanie jednostki związane jest z pojawieniem się w Nysie Towarzystwa Jezusowego (Jezuici). Wzniesienie budowli szacuje się na 1622 rok. W budynku znajdowała się szkoła, której patronką była św. Anna. Historia podaje, że pierwszym rektorem uczelni był Christoph Scheiner. To wybitny i ceniony na całym świecie matematyk, a także astronom. Szkoła największą swoją świetność przeżyła w latach 1625-1642. Ta prestiżowa uczelnia sławiła Nysę na cały kraj. Do najbardziej znanych absolwentów Carolinum zalicza się takie osobistości jak: Jan Matura – historyk i sportowiec, Rafał Urban – pisarz, Emanuel Sperner – profesor matematyki, Franciszek Trzeciak – aktor i reżyser, Konrad Bloch – laureat prestiżowej nagrody Nobla w zakresie medycyny, Michał Korybut Wiśniowiecki – król Polski. Na przestrzeni wieków placówka pełniła funkcję edukacyjną. Aktualnie znajduje się tutaj siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana II Sobieskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. We wnętrzu budynku znajdują się ciekawe eksponaty. W Carolinum można znaleźć obrazy świętych postaci jak np. Ignacego Loyolę, Stanisława Kostkę, Alojzego Gonzagę, Franciszka Ksawerego, Franciszka Borgiasza; portrety papieży i cesarzy; wnęki z muszlami oraz inne alegoria nawiązujące m.in. do czterech żywiołów ziemi. To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc wartych odwiedzenia w Nysie.
Kościół ewangelicki Jezusa Chrystusa.
Świątynia położona jest przy ulicy Daniela Chodowieckiego 2 w Nysie. Jest to kościół luterański, który przynależy do Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w pobliskiej miejscowości Brzeg. Szacuje się, że budowla powstała w średniowieczu. Fundatorem kościoła był Jan Romka. Żelazna chorągiewka znajdująca się na szczycie dachu budynku posiada herb wspomnianego fundatora. Na przestrzeni wieków kościół był niszczony, a następnie obudowywany. Świątynia nie posiada w swoim wnętrzu żadnych elementów, które miałby nawiązywać do kultu świętych. Zostały one usunięte w momencie przejęcia świątyni przez ewangelików. Początkowo budowla została wzniesiona w stylu gotyckim, jednak dzisiaj charakteryzuje się pewnymi przekształceniami.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie.
Wskazany kościół to ciekawe miejsce w Nysie. Przede wszystkim ze względu na fakt, że budowla uznawana jest za najpiękniejsze dzieło baroku na tutejszych ziemiach. Wzniesienie tej świątyni należy łączyć z przybyłym do Nysy Zakonem Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego. Na przestrzeni wieków świątynia miała różne przeznaczenie. Niegdyś mieścił się tutaj szpital, seminarium duchowne, a nawet fabryka mydła. Wnętrze zachwyca przede wszystkim występującymi w kościele freskami. To przepiękne dzieło sztuki, które zachwyca estetyką i formą wykonania. To złożone dzieło, które dzięki użytej symbolice i innych środków retorycznych ukazuje ówczesne idee filozoficzne. Freski nawiązują do Pisma Świętego, historii zbawienia Jezusa Chrystusa. Mamy też przedstawioną alegorię zbawczej mocy Krzyża w odniesieniu do nieszczęść ludzi, symbolikę tęsknoty za Bożą prawdą przedstawioną w formie statku ze zwiniętym żaglem, a także przypowieści o dobrym zasiewie. Ponadto we wnętrzu znajdują się liczne rzeźby artystyczne świętych postaci, obrazy, popiersia Piotra i Pawła, złocony ołtarz. W tylnej części świątyni znajduje się Kaplica Bożego Grobu, która została najbardziej ozdobiona. W jej wnętrzu został umieszczony ołtarz wraz z figurą Jezusa Chrystusa. Kościół sam w sobie stanowi dzieło sztuki, które jest kompletne i jedyne w swoim rodzaju. Zauważalna jest w nim harmonia najróżniejszych dzieł licznych artystów, którzy tworzyli tę nietuzinkową budowlę przez wszystkie minione lata. To miejsce warte zwiedzenia w Nysie. Koniecznie muszą je zobaczyć nie tylko turyści, ale także znawcy sztuki oraz pasjonaci historii.
Kościół św. Dominika.
Kościół św. Dominika to kolejna propozycja zabytkowa, którą można odwiedzić będąc w Nysie. Jest to budowla, która aktualnie pełni funkcję głównego kościoła należącego do parafii św. Dominika. Zarządzany był przez dominikanów, którzy również prowadzili znajdujący się w pobliżu klasztor. Znajduje się w dzielnicy Radoszyn, która dawniej określana była jako Friedrichstadt. Świątynia została wzniesiona w latach 1784 – 1788. Przez pewien czas budynek pełnił funkcję szpitala. W czasie II wojny światowej świątynia została poważnie zniszczona, natomiast w latach 50 XX wieku kościół wyremontowano. Remont był możliwy dzięki dużemu zaangażowaniu całej lokalnej wspólnoty. Bardzo duży wkład w przeprowadzone prace remontowe mieli parafianie z Jędrzychowa. Ta świątynia jest niezwykle ceniona w regionie, ponieważ zaliczana jest do barokowej architektury sakralnej. Zdecydowanie ten zabytek trzeba odwiedzić będąc w Nysie. W środku budynku znajduje się oryginalne wyposażenie wnętrze, które datowane jest na XVII wiek. Najcenniejsze w kościele są nieprzeciętne malunki znajdujące się na ścianach i suficie budowli. Powstały one bowiem na etapie budowania świątyni. Malowidła nawiązują do scen z codziennego funkcjonowania św. Dominika. Zapisy historyczne głoszą, że św. Dominik dokonał kilku cudów w tym uratowanie marynarzy przed klęską zatonięcia w trakcie ogromnego sztormu, wyleczenie budowniczego pracującego przy konstrukcji kościoła, ożywienie młodego chłopaka w miejscowości Bolonia. To właśnie wskazane cuda zostały utrwalone w postaci malowideł na ścianach kościoła.
Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie.
Wskazany kościół uznawany jest za główną świątynię wchodzącą w skład parafii zakonnej franciszkanów. Kościół uznawany jest za niezwykle zabytkową budowlę rzymskokatolicką. Świątynia nawiązuje do architektury romańskiej. Poza tym posiada cechy nawiązujące także do architektury sakralnej dawnego Królestwa Pruskiego z XIX wieku oraz XX wieku. Budowla była projektem niemieckiego franciszkanina Mansuetusa Fromma OFM. Wzbudza zachwyt wielu turystów, którzy przybywają do miasta na wycieczkę. Warto wspomnieć, że zaraz obok kościoła znajduje się Kaplica św. Rocha. Kaplica powstała w 1739 roku. Była aktem podziękowania za ochronę ludności przed epidemią zarazy, która pochłonęła ogromnie ilości ofiar. Wskazane punkty turystyczne zdecydowanie warto zwiedzić w Nysie.
Kościół św. Franciszka z Asyżu. To zabytek, który jest warty odwiedzenia w Nysie.
Ten niezwykły kościół znajduje się przy ulicy Bramy Grodkowskiej w Nysie. Jest to kościół rzymskokatolicki. Jego wzniesienie datuje się na 1660 rok. Niegdyś w tym samym miejscu, w którym wzniesiono świątynie znajdował się szpital. W szpitalu znajdowały ukojenie kobiety, które zakażone były chorobą trądu. Historyczne wzmianki o tym fakcie znaleziono w 1414 roku. Zapisy podają również, że w tym samym miejscu znajdował się niegdyś przytułek dla bezdomnych, sierociniec oraz dom dla osób starszych. Bardzo ważnym faktem jest, że kościół powstał dzięki obecności kapucynów w Nysie. Został wybudowany dzięki wsparciu finansowemu biskupa Leopolda Wilhelma. Projekt architektoniczny budowli przygotowali Cezary z Monachium, Jan ze Styrii, Michał Neumayer z Austrii i Jan Langschwandt z Salzburga. Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło 31 października 1660 roku. Co ciekawe kościół miał kilka wezwań tj. Najświętszej Maryi Panny, św. Leopolda, św. Wacława, św. Franciszka oraz św. Wawrzyńca. Wnętrze kościoła jest atrakcyjne i warte zapoznania. Znajdują się tutaj liczne obrazy, które przedstawiają najróżniejszych świętych jak np. Matka Boska Wspomożenia Wiernych, Grzegorza Wielkiego, Ambrożego, Hieronima, Augustyna, doktorów Kościoła Zachodniego.
Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Nysie.
To rzymskokatolicki kościół, który jest również kościołem parafialnym. Początki powstania świątyni były niezwykle problematyczne. Jednak z czasem inicjatorom udało się uzyskać niezbędne zgody. Natomiast sam proces realizacji budowy przebiegł bardzo szybko. Odpowiedzialność za budowę kościoła spoczywała na śląskim rzeźbiarzu Hertmanie Fischerze. W Nysie sprawował on rolę architekta, nauczyciela oraz kierownika robót. Duży wkład w budowę kościoła przypisuje się również Johannes Beckert. W 1907 roku świątynia została poświęcona. Jednakże oficjalna konsekracja nastąpiła wiele lat później, bo dopiero w 1924 roku. Przeprowadził ją Adolf Bertram pochodzący z Wrocławia. Architektura budowli nawiązuje do stylu neogotyckiego. Wnętrze kościoła wypełnione jest licznymi i bardzo cennymi zabytkami. Wśród nich znajdują się np. ołtarz główny z oratoriami, niezwykle oryginalna drewniana obudowa chóru, drewniana ambona, urzekające witraże, organy, naczynia liturgiczne pochodzące z XIX wieku. Będąc w Nysie koniecznie trzeba zwiedzić to miejsce.
Wieża Bramy Wrocławskiej – urzekający zabytkowy punkt Nysy. Ten zabytek naprawdę warto zobaczyć będąc w Nysie.
Wieża Bramy Wrocławskiej z pewnością należy do punktów, które niezwykle zdobią Nysę. Wybierając się na wycieczkę do Nysy koniecznie trzeba zobaczyć wieżę. Lokalni mieszkańcy nazywają budowlę również „Białą Wieżą”. Można ją odnaleźć w północno – wschodniej części Nysy. Budowla posiada 33 metry wysokości. Jest to jedna z dwóch zachowanych w mieście wież, które pochodziły z średniowiecza. Niegdyś wieża połączona była z murami miejskimi oraz bramami „Celną na południu”, „Ziębicką na północy” i „Bracką w części południowo – zachodniej”. Wieża z pewnością wzbudza duże zainteresowanie ze względu na swój nietuzinkowy wygląd.
Wieża Bramy Ziębickiej.
Idąc śladem wież koniecznie trzeba zobaczyć drugą wieżę, która przetrwała do dziś. W porównaniu do Wieży Wrocławskiej ta ma inny kolor. Jest zbudowana z cegły z elementami ciemnych zabarwień i dzięki temu można ją łatwo odróżnić od Wieży Wrocławskiej. Obie wieże powstały w tym samym okresie, choć ze względu na ich różny wygląd wielu może uważać, że jest inaczej. Budowla jest otwarta sezonowo i można z niej podziwiać przepiękną panoramę na miasto Nysa. Jeżeli odwiedzasz miasto Nysa konieczne trzeba udać się do tego miejsca!
Twierdza Nysa.
Twierdza Nysa to miejsce opuszczone. Na pierwszy rzut oka obiekt nie jest kojarzony z twierdzą. Obiekt uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych fortyfikacji, które są zlokalizowane na Śląsku. Powstanie twierdzy szacuje się na XVIII wiek, jak większość tamtejszych obiektów wojskowych. Następnie została zmodernizowana w XIX wieku. Szacuje się, że elementy twierdzy zajmują łącznie 80 ha. Udając się w to miejsce warto rozpocząć zwiedzanie twierdzy od Bastionu św. Jadwigi w Nysie. Ten obiekt uznawany jest za najstarszy punkt fortyfikacji. Akurat to miejsce jest solidnie odrestaurowane i ponadto znajduje się w nim Punkt Informacji Turystycznej. Polecamy zwiedzanie w szczególności fanom historii wojska polskiego.
Fontanna Trytona w Nysie – najpopularniejszym zabytkiem w Nysie wartym zobaczenia.
To kultowe miejsce, które zawsze odwiedzane jest przez przybyłych do Nysy turystów. Łatwo ją znaleźć, ponieważ znajduje się na rogu Rynku oraz ulicy Celnej I Brackiej. Stworzona została na wzór Fontanny Trytona Berniniego, która znajduje się w Rzymie. Jednak warto podkreślić, że nyskie dzieło rzeźbiarskie nie jest jej kopią. Ten niezwykły zabytek architektoniczny powstał na przełomie lat 1700 – 1701. Fontanna swoim stylem nawiązuje do baroku. Na pierwszy rzut oka widać oczywiście postać Trytona, który klęczy na muszli. Ukazany został jako półczłowiek I półryba. Można zauważyć na niej wyrzeźbione delfiny, które skierowane są we wszystkie strony świata. Poza tym spostrzegawcze osoby z pewnością dostrzegą również w górnej części fontanny herb miasta Nysa. Warto również zaznaczyć, że w czasach baroku był to symbol pokoju oraz wszelkiej życiowej harmonii.
Co jeszcze warto zwiedzić w Nysie? Stare zabytkowe domy.
Udając się na wycieczkę po mieście warto również przejść się wybranymi alejkami i zapoznać z architekturą starych domów. Zdecydowanie warto je zobaczyć i koniecznie zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Polecamy domy znajdujące się wzdłuż ulicy Brackiej, które zostały wybudowane w 1956 roku; przy ulicy Celnej pochodzące z XVIII wieku, XIX wieku oraz 1956 roku; budynki przy ulicy Grodzkiej z XVIII wieku, XIX wieku oraz 1965 roku; następnie mieszkania zlokalizowane przy ulicy Kramarskiej (XVI wiek, XVIII wiek, 1963 rok); zabytkowe kamieniczki na Rynku (XVI wiek, XVII wiek, XVIII wiek; XIX wiek, XX wiek); dom położony przy ulicy Górnej 10; willa zlokalizowana przy ulicy Szlak Chrobrego 33 (XIX wiek, XX wiek); kolegium św. Anny umieszczone na placu Solnym (1614 rok, XIX wiek); dom przy ulicy Wałowej 3/5 z pierwszej połowy XIX wieku, dom przy ulicy Wojska Polskiego 62 wybudowany w XX wieku, stara słodownia z suszarniami przy ulicy Słowiańskiej 18 (1898 rok); dom przy ulicy Marcinkowskiego z połowy XIX wieku; dom przy ulicy Kilińskiego 1a; dom sierot na placu Katedralnym 8 (1513 rok, XVII wiek, XIX wiek); kanonia znajdująca się przy ulicy Kądziołki 9 (XVI wiek, XVIII wiek oraz XIX wiek); dom Komendanta przy ulicy Grodzkiej z XVII (aktualnie siedziba Państwowego Ogniska Plastycznego); dom Wagi Miejskiej przy ulicy Sukienniczej 2 (1604 rok); domy położone przy ulicy Armii Krajowej 19 (początek XX wieku). Ponadto warto również odwiedzić w Nysie dwór biskupi, w którego skład wchodzą budynki gospodarcze, budynek główny „Sala Przyjęć”, dom mieszkalny, ruina młyna. Sporym zainteresowaniem cieszy się także pałac Biskupów Wrocławskich przy ulicy Biskupa Jarosława. W tym miejscu znajduje się aktualnie Muzeum Powiatowe w Nysie z interesującymi zbiorami nawiązującymi głównie do historii Nysy. Jak widać zabytków w Nysie nie brakuje i można je spotkać praktycznie na każdym rogu. Z całą pewnością są to przepiękne miejsca w Nysie, które trzeba zobaczyć!